Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4
Kirjoittaja

Aihe: Hassuimmat Aku Ankassa nähneesi "äännähdykset".

(51 viestiä)
Pullasorsa
Kyllä kaikkein paras äännähdys on siperialaisen kurnukräähkän grrnkrhkkqzffjgmssfxxxwllvkkkski. (En todellakaan muistanut ulkoa, vaan kopsasin kirjasta)

Tämä toinen ei ole varsinaisesti äännähdys, mutta luudasta saamme peräsimen on kyllä legenda. ;D
AkuAnkkanen
yhessä aku ankka tarinassa oli joku roopen esi-isä ni se soitti säkkipilliä sellai prööö trililiii pröö prii jotenki sellai X)
akkaridekkari
Lainaus käyttäjältä: souffleur mKun Mikkiä ja Minniä kohti ammuttiin tarinassa Punaisen hatun arvoitus (AA 47/08), aseesta kuuluu vain säälittävä "bup bup bup" -ääni. Muutenkin tarinassa oli melko ihmeellisiä ääniefektejä, oven paukutuksestakin kuului "bang knock" kun taas esimerkiksi lehden 47/78 versiossa se oli "pam pam".
Johtunee siitä, että äännähdykset olivat englantilaisittain, Barks oli kai itse kirjoittanut ne tarinoihin. Nämä äännähdykset ovat varsin tyypillisiä amerikkalaisessa Aku Ankassa. En tiedä, tiesitkö, souffleur m, tätä, mutta kirjoitinpa nyt vain selvennykseksi.
souffleur m
Lainaus käyttäjältä: akkaridekkariLainaus käyttäjältä: souffleur mKun Mikkiä ja Minniä kohti ammuttiin tarinassa Punaisen hatun arvoitus (AA 47/08), aseesta kuuluu vain säälittävä "bup bup bup" -ääni. Muutenkin tarinassa oli melko ihmeellisiä ääniefektejä, oven paukutuksestakin kuului "bang knock" kun taas esimerkiksi lehden 47/78 versiossa se oli "pam pam".
Johtunee siitä, että äännähdykset olivat englantilaisittain, Barks oli kai itse kirjoittanut ne tarinoihin. Nämä äännähdykset ovat varsin tyypillisiä amerikkalaisessa Aku Ankassa. En tiedä, tiesitkö, souffleur m, tätä, mutta kirjoitinpa nyt vain selvennykseksi.

Itseasiassa itsekin ajattelin samaa, mutta syystä tai toisesta se taisi jäädä mainitsematta, kun en kuitenkaan ollut varsinaisesti varma asiasta. ;) Mutta kiitos nyt kuitenkin.
Peetukka
Tänään löysin muutamia hauskoja äännähdyksiä. Päätin nyt skannata nämä.
Touhon outo äännähdys - Klikkaa!
Hevosen reaktio äskeiseen Tämä oli siis heti seuraava ruutu - Klikkaa! vol. 2
Tappelu! - Klikkaa! vol. 3
Aku, kissa ja mies törmäävät. - Klikkaa! vol. 4
Ja voin laittaa näitä lisää jos löydän.
akuankka1313
Ah, niin nostalginen 60-luku ^-^
Myös legendaarinen "rynkkä-jynks" olisi mainitsemisen arvoinen, se kun on harvinaisen uudemmissa julkaisuissa ilmestynyt.
Sivuja: 1 2 3 4